Baletní noviny 2018

Open class prosinec 2017 – leden 2018
Na konci prvního pololetí jsme připravili řadu otevřených lekcí všech ročníků, kde děti ukázaly pokrok a technickou zdatnost v treninku, které jsou klíčové pro následné nastudování choreografií klasického repertoáru ve druhém pololetí školního roku pro účely závěrečného představení v divadle. Během open class předvedly všechny skupiny ukázku o délce 25min – 45min ve věkovém rozmezí 4 let až po ty nejpokročilejší, kteří náročné prvky trenují na špičkách.Ročník III. Kamelie - středně pokročilíVI. ročník Giselle

Představení v divadle Semafor- “Perličky z baletu” 17. červen
Ohlédnutí za školním rokem 2017-2018 bylo opět korunováno veleúspěšným představením v divadle Semafor dne 17.6.2018. Bylo opět úplně vyprodáno a aplaus trval skoro 10 minut. Hosty našeho matiné byli Michal Štípa, první solista, Michaela Wenzelová a Serghej Gherciu solisté baletu Národního divadla v Praze.Dále se pohostinsky zúčastnila Barbora Treichelová, letošní absolventka soukromé Pražské taneční konzervatoře a bývalá žačka baletní školy Cinderella, která bude s baletní školou spolupracovat jako nová lektorka.

Dívky z baletní školy předvedly nádherný výstup z Bajadery – Stíny, a to v nejtěžší formě na špičkách pod vedením lektorky Zuzany Hrzalové, baletní mistryně z Laterny Magiky. Na jevišti se objevilo na 14 baletek v bílých balerinách a závoji a postaralo se o velké nadšení v hledišti.

Velká pochvala patří i mladším žákyním, které předvedly náročný tanec Vloček z Louskáčka a skupině, která předvedla tanec Pas de trois z Louskáčka za účasti dvou chlapců naší baletní školy.

Děkujeme Městské části Prahy 6, která náš projekt v divadle Semafor částečně finančně podpořila.

Akademie pro ZŠ Emy Destinnové – červen
Opět jsme byli potěšeni možností vystoupit na akci ZŠ Emy Destinnové 6. června a předvedli jsme tanec Valse z Labutího jezera a intro Masky z 1. Jednání.
Ze zákulisí příprav na výstupy z baletu Bajadera a Labutí jezero

Akce Sportovec roku 2018
Dne 4.10.jsme měli tu čest vystoupit na ceremoniálu vyhlášení Sportovce roku 2018. Organizátoři vybrali Čínský tanec z Louskáčka a Pas de trois z téhož baletu. Děkujem Ministerstvu vnitra za důvěru.

Naši nejmenší
30.5.se na jevišti zrcadlového sálu v TJ Tatran Střešovice konala přehlídka vystoupení našich nejmenších žáků za podpory více jak 300 rodičů. Na programu byly tance Berušek, Motýlů a oblíbená skladba Frozen. Na přehlídce vystoupily ročníky Moderního tance se skladbami např.Queen nebo Moulin rouge a pohostinsky vystoupily i nejstarší dívky na špičkách, které měly předpremiéru Bajadery.

Moderní tanec  – náš vzácný host Václav Kunešmistrovské lekce v říjnu
Slavný tanečník a choreograf Václav Kuneš přišel mezi nás, aby obohatil naše lekce Moderního tance o své dlouholeté zkušenosti, které léta čerpal ve světových souborech (za všechny jmenujme Nederlands Dans Theater v Haagu Jiřího Kyliána). Bude nadále naším průvodcem a supervisorem , který pomůže našim žákům se technicky zdokonalovat a pokračovat v moderním tanci na té nejvyšší úrovni. Těšíme se na další spolupráci.

Baletní noviny – ohlédnutí za rokem 2016 / 2017

Baletní listy

Veřejná představení v roce 2017

Dne 4.6.2017 jsme uvedli suitu z baletu Coppélie v divadle Semafor.

Pokračovali jsme  tom, co jsme započali v minulém školním roce a program obohatili o Mazurku z 1. jednání – mužského partu se ujal Martin Dinuš j.h. – bývalý člen baletu Národního divadla v Praze.

Tři náročné tance předvedly i žákyně mladších oddělení, které bravurně zatančily valčíky, jedny z nejkrásnějších, které pro balet napsal francouzský hudební skladatel Léo Delibes.

 

Ze 2. jednání jsme nastudovali navíc celou scénu z atelieru loutek mistra Coppelia včetně tanců Gigue a Španělský tanec – dívky zvládly všechny tance na špičkách.

Pas de deux hlavních hrdinů Svanildy a Franze zatančili první solistka baletu Národního divadla
Andrea Kramešová a solista Vaeceslav Burlac j.h.

vlevo Vaeceslav Burlac a Andrea Kramešová

Taneční program završily dívky z oddělení moderního tance, které se svojí lektorkou Terezou Chábovou, solistkou z Laterny Magiky, předvedly taneční kreaci z Havaje a originální choreografii Včelka Mája v podání  kapely Nightwork. Ráda bych tímto poděkovala naší nové pedagogické posile paní Zuzaně Hrzalové, baletní mistryni Laterny Magiky, která se věnovala přípravě solových variací nejstarších děvčat.

Dovolte, abych se podělila se všemi příznivci baletní školy o radostnou novinu, že se naše rodina těší z narození holčičky Lary, která přišla na svět uprostřed školního roku a zvládala s námi všechny přípravy na vystoupení statečně a disciplinovaně:-)

Vystoupení Akademie Základní školy Emy Destinnové

Dne 6.6.2017 proběhlo jako každý rok vystoupení Akademie. Letos jsme si připravili Prolog z baletu Šípková Růženka.

.

Měli jsme tu čest přivítat mezi čestnými hosty naše bývalé žákyně, které v současné době studují na Pražské taneční konzervatoři a jsou to:

Adina Richterová, Barbora Treichelová, Barbora Slováčková, Barbora Dvořáková. Děkujeme za skvělý výkon!

 

Tímto se s vámi loučím a těším se na další úžasný zážitek s žáky baletní školy Cinderella ve školním roce 2017/2018.

 

MgA. Ida Fišerová, ředitelka baletní školy Cinderella

 

 

Baletní noviny – ohlédnutí za rokem 2015

Vazeni klienti a vsichni pratele baletu,

 

skolni rok sice jeste nekonci, ale ma za sebou podstatnou cast. Rada bych provedla malou rekapitulaci a vyjmenovala hlavni akce, ktere se nam podarilo uskutecnit.

DSC01245

Spoluprace s divadlem SEMAFOR

Z nasich hlavnich pocinu uplynuleho roku jsou oblibena predstaveni na  jevisti v divadle Seamfor v Dejvicich. Konecne se nam podarilo najit scenu, ktera  svym vybavenim a technickym zazemim odpovida vsem nasim kriteriim.  Organizujeme zde predstaveni dvakrat do roka a do dnesniho dne jsme zde  uvedli predstaveni “Labuti jezero” a “To nejlepsi z baletu”.
Posledni ze  dvou jmenovanych obsahuje ukazky z nejslavnejsich Cajkovskeho baletu a  nastudovai 1. jednani – scena Sen – z baletu “Don Quijotte”. Jako hoste  tentokrat vystoupili soliste baletu ND Praha Irina Burduja a Sergej Gherciu a  tri clenove souboru Laterny magiky Tereza Chabova, Libor Kettner, Viktor  Svidro. Vystoupeni deti bylo vysledkem peclive pripravy a dokazalo rostouci uroven jejich prace. Vykon vsech byl po zasluze odmenen dlouhym potleskem nadsenych a hrdych rodicu a jejich hostu. V neposledni rade patri velke diky opet rodicum samotnym  za to, jak pomahaji s pripravami napr.tim, ze se maminky v zakulisi promeni v garderobierky, svadleny, kadernice a tatinkove zase prilozi ruku k dilu napr.tim, ze dovezou zapujceny baletizol z Narodniho divadla do Semaforu a zpet jako pan Ales Malina. DEKUJEME!

 Vyuka moderniho tance v baletni skole CinderellaIMG_2334

Hoste souboru Laterny magiky predvedli nejen to, cemu se lze eventualne v  tanci dopracovat, ale navic svym vystoupenim upozornili na obor, jehoz  zaklady zacala Cinderella v tomto skolnim roce vyucovat (ctvrtek 17,30-  18,30) a ktery se tesi velkemu zajmu deti. Muzeme prozradit, ze deti si se svoji  lektorkou Terezou Chabovou nastudovaly vystup na zaverecne predstaveni,  ktery predvedou 21.5. Choreografie na francouzkou pisen sansonierky ZAZ  “Ni oui ni non” a rozverne holcici “Lollipop”. Pri jejich premiere drzime pesti,  at se vsem libi!

 

 

 

Setkani s hvezdou

12105914_10153639180914870_2519288871119086076_n

Radi bychom, aby se cyklus “Setkani s hvezdou” stal v nasi baletni skole tradici. Vsichni, kdo se teto akce zucastnili, meli moznost se seznamit osobne s prvni solistkou baletu Narodniho divadla v Praze –  Andreou Kramesovou a z jejiho vypraveni poznat jeji karieru – byla clenkou nekolika svetovych scen v Americe a Evrope. Nasim pristim hostem by mela byt velka hvezda ceskeho baletu a drzitelka nekolika cen Thalie Tereza Podarilova. Tak se na besedu dobre pripravte a formulujte vsechny sve dotazy..

 

 

 

 

“Coppelie” – Divka s emailovyma ocima

Toto je nazev naseho dalsiho predstaveni. Nastudovali jsme pro vas suitu z tohoto pozdne romantickeho baletu. Vypravi o fascinaci loutkami a touhou je ozivit nejen pomoci klicku. ale vdechnout jim odusevnelost a cit ..pro co jineho nez pro tanec a lasku..vybrali jsme pro vas slavne valciky z pera skladatele Leo Delibes. Jejich libozvucnost potesi kazdeho divaka a nase rodice – pri pohledu na puvab svych deti – dvojnasob..Predpremiera se uskutecni 21.5.na jevisti TJ Tatran Stresovice a slavnostni premieru planujeme na podzim v divadle Semafor.

_HFM9929_HFM0065

“To nejlepsi z baletu”28.2.2016 v divadle SEMAFOR – (vlevo) vystup Pazata z baletu “Sipkova Ruzenka” a (vpravo) Scena Sen z baletu “Don Quijotte”.

 

Dalsi planovane akce baletni skoly do konce cervna:

25.5. “Tanecni prehlidka Nasi nejmensi” v TJ Tatran Stresovice

DSCF2367

15.6. Zapis na podzimni kurzy pro deti od ctyr let

3.7. – 7.7. Balet na horach – tanecni soustredeni v Krusnych horach

 

 

 

Preji krasne zazitky vam i vasim detem

MgA. Ida Fiserova

reditelka baletni skoly CINDERELLA

Ballet in Australia (english post)

National Capitol Ballet school

National Capitol Ballet school.

I had the opportunity to participate in dance classes at two ballet schools in the Australian capital city of Canberra held on the 10th – 11th and 18 – 19th of July 2013.

Balet v Australii

Balet v Australii

National Capitol Ballet shool has a respectable tradition – it was found forty years ago. Young director Zara leads school for three years and the school has about four hundred students, of which 28 are boys. It’s big, maybe the biggest number of pupils to their schools in the City. There are two small ballet studios joined together. Director’s mother Jenny runs daily operations of the school and Zara s sister is one of teachers in school. She teaches dance according to the methodology Royal Academy of Dance. The results of this training is a relatively high level of the students ballet. I took notice that girls take point shoes on around 12 – 14 year when their bodies are already built to be ready to support the body perfectly on pointes.

I saw rehearsals for the performance “Cinderella” and study of surprising conception of “Swan Lake” with elements of modern contemporary choreography without point shoes, barefoot. Premiere planned in November 2013. Older girls and four boys were studying scene of Ball of the 2nd act Cinderella and the Dance of ferries from the 1st. Act lead by Zara.

The high level of students NCBS is evident from the DVD of performance Paquita, where girls dance challenging variations and duets.

My next ballet experience took place in the school’s auditorium called Canberra Festival Ballet School. I attended a seminar Cecchetti Winter School. The school is based in a terraced house facing the lake, where the ground floor is a ballet studio with mirrors. Children came to the rehearsal already dressed in uniform and hair tucked away in a neat bun. Ballet leotards of various styles are distinguished by color in pastel shades and tights without skirt to better see the silhouette of the body, revealing the possible errors.

The first lesson for the smallest ballerinas (4-6 years) led by a young teacher Dorothy, a student of Cheryl, founder of the school. Cheryl possessed a high level of detail in her method, so that even the youngest children managed dialed feet (I. and V.position) And also convey this experience to raise the next generation of teachers, which is very admirable. Another lesson (9-12 year-old girls) lead by Miss Kay, which has rich teaching experience and has taugh ballet for nearly half a century. In the course called “Stretch and Limber” for an hour they implemented a system of intensive stretching exercises that improve their splits / ecarte. New director Lisa gave me the opportunity to work with girls for a while in the end of the lesson. I chose some exercises to do my own students like to do, and is also know as the exercise “seal” to children in Australia 🙂

Little ballet dancers stretch their feets to the tips of fingers, extend knees and have a high range of the hip joint. It is therefore not surprising that due to professional approach of the teachers, several girls were recruited for the study ballet at the Conservatory in Melbourne, Australia.

I would also like to mention that the study on such Private Dance School assumes that students attend classes for four times a week and they are very often asked to dance on weekends for half days . Girls are therefore dedicated to ballet art and ballet level is very high in Capitol National Ballet School and Canberra Festival Ballet School.

I would like to thank my colleagues from  Australia for invitation into their school for a chance to see and work with children in ballet lessons, that I liked immensely and I appreciate all who attend to her. Meeting with them has enriched me and motivates me in my own teaching practice.

Podekovani

Sylva Drabkova, Ida Fiserova, Adam zvonar, Andrea Kramesova

V zakulisi – Sylva Drabkova, Ida Fiserova, Adam zvonar, Andrea Kramesova

Chtela bych podekovat nasim milym hostum, předním solistum baletu Národního divadla v Praze Andree Kramesove a Adamovi Zvonarovi za to, ze si udelali cas a v ramci naseho predstaveni zatančili pas de deux ze 3. jednani Sipkove Ruzenky, které tentýž den jiz jednou tancili na prknech Národního divadla. Dekujeme a tesime se nashledanou u nas nebo u vas,az se na vas prijdeme podivat…

Kvetinovy valcik v podani dospelych frekventantu baletu

Dekuji také svým zakum z rad frekventantu baletu pro dospele, kteří vytecne predvedli vystup Květinového valčíku spolu s nasimi malymi zackami. Damy byly puvabne a mladi kavaliri šaramantní. Tesime se na další spolupraci.

Pranicko_pro_Idu_v01

Preji vsem svym sverencum mnoho radosti a spolecnych zazitku z tance, s laskou vase Ida, reditelka baletni skoly Cinderella

Baletní listy září 2013

Vazeni rodice a pratele baletu,

zdravime vas v novem skolnim roce a prinasime vam zpravodaj, který vam bude poskytovat informace o organizaci baletni skoly Cinderella. V tomto prvnim cisle vam nabizime:

  • Informace z konce minuleho  skolniho roku
  • Co jsme delali o prazdninach
  • Plany na skolni rok 2013/2014

Cervnova vystoupeni

Cerven byl bohaty na vystoupeni, prinesl detem hned několik prilezitosti predvest  to, na cem jsme pracovali v prubehu skolniho roku.

Predevsim to bylo predstaveni „Sipkove Ruzenky“ 4.6.2013 v Arcibiskupskem seminari, které vetsina z vas videla. Deti podaly obdivuhodny vykon,, byly disciplinovane a zvladly nelehkou organizaci na jednicku. Dekujeme vsem rodicum (obzvaste maminkam) za pomoc během predstaveni.

Sipkova Ruzenka 4.6.2013

Sipkova Ruzenka 4.6.2013

Stejne zdarile bylo vystoupeni sceny Vil z prologu Sipkove Ruzenky. V poradi jiz nase druhé predstaveni pro seniory v Pelleove vile pod záštitou Obvodního uradu městské casti Praha 6 dne 6.6.2013. Nase tanečnice se velmi libily

Vystava ruzi v Lyse n./Labem

Vystava ruzi v Lyse n./Labem

Tresnickou na dortu pak bylo pozvani organizatoru vystavy Ruzova zahrada do Lyse nad Labem 15.6.2013.  Děvčata predvedla mimoradny vykon a byla za nej odmenena potleskem a věcnými darky (knihami a květinami).

Pelleova vila 6.6.2013

Pelleova vila 6.6.2013

Co jsme delali o prázdninách

Od 1.- 5.7.2013 se konal jiz treti rocnik baletního soustředěni Roztancene hory na chate Jestedka. Baletni lekce na terase primo pod vrcholem Ještědu, vychazky do lesa, závod na kolobezkach, vytecna domaci kuchyne, vecerni projekce videa z francouzske baletni akademie při Parizske opere a zaverecny karnevalovy rej originálních renesančních tancu v kruhu, které jsme se všichni naucili – to vse vytvorilo bajecnou atmosferu zacatku prazdnin.

. Jestedka - Balet na horach

. Jestedka – Balet na horach

Austrálie

Ve dnech 10. – 11.7. a 18. – 19.7. jsem mela moznost zucastnit se tanecnich kurzu na dvou baletnich skolach v australskem hlavnim meste Canberra.

National Capitol Ballet Shool ma uctyhodnou tradici, existuje jiz ctyricet let. Mlada reditelka Zara ji vede uplynule tri roky a je to velka skola, mozna svym poctem zaku nejvetsi ve meste. Vyucuji podle tanecni metodiky RAD. Vysledkem tohoto treninku je dost vysoka baletni uroven studentu. Spicky obouvaji pomerne pozde a technicka priprava je velmi narocna a dlouhodoba vcetne zvlastni cvicne obuvi. Videla jsem zkousku na predstaveni „Popelka“ a studium prekvapiveho pojeti „Labutiho jezera“ bez spicek, bosy.

Balet v Australii

Balet v Australii

Dalsi me setkani s baletem se uskutecnilo v baletnim sale skoly s nazvem Canberra Festival Ballet school. Zucastnila jsem se seminare Cecchetti Winter School.

Prvni lekci pro nejmensi baletky 4 – 6 let vedla mlada lektorka Dorothy, ktera je primo zakyni Cheryl, zakladatelky skoly. Cheryl zpracovala podrobne vyuku tak, aby i ty nejmensi deti zvladaly vytoceni nohou (I. a V.pos.) a zaroven predala tuto zkusenost dal a vychovala dalsi generaci ucitelu, coz je obdivuhodne. Dalsi lekce pro zakyne mezi 9 – 12 lety vedla Miss Kay, ktera ma bohatou pedagogickou praxi a balet vyucuje jiz bezmala pul stoleti.

(Prave nastupujici reditelka do vedeni skoly Lisa mi dala moznost s divkami na konci lekce pracovat. Zvolila jsem nektere cviky, ktere maji moji studenti radi, takze vim, ze cviceni “lachtan” (- seal) znaji deti i v Australii

V teto baletni skole divky procvicuji trenink u tyce a na volnosti v 10ti tydennich cyklech. Tanecni trenink předvedou  za tri mesice pred rodici a slozi zkousky do dalsiho semestru. Krome tohoto programu studuji predstaveni jako napr. „Louskacek“, „Gisele“ ci tanecni show „Singing in the rain“ a venuji se i modernimu tanci a stepu.

Je zrejme, ze studium v takove baletni skole predpoklada, ze zaci trenuji az 4 x tydne – velmi casto tanci o vikendech v puldennich blocich. Divky se baletu venuji intenzivne a jejich pohybove dovednosti jsou na vysoke urovni, coz je pripad National Capitol Ballet School i Canberra Festival Ballet School. Rada bych podekovala mym australskym baletnim kolegum za pozvani do jejich skoly a za moznost videt praci s detmi v baletni vyuce, kterou mam rada a nesmirne si vazim všech, kteří se ji venuji. Setkani s nimi me obohatilo a motivuje me do me vlastni pedagogicke praxe. Zaujeti pro baletni vzdelani deti je vsude na svete stejne, protoze vsichni pedagogove maji stejny cil – naucit deti milovat tanec.

Co chystame na letosni skolni rok?

  • Repriza Sipkove Ruzenky 10. prosinec 2013
  • Otevrene hodiny pro rodice prosinec 2013 a leden 2014
  • Nacvik noveho predstaveni Coppelia,, hudba Leo Delibes
  • Pravidelny intenzivni trénink obohaceny o pedagogicke zkusenosti z australských baletnich skol pod vedenim osvedcenych pedagogu Idy Fišerové, Sylvy Drabkove a Lenky Trnkove
  • Besedy se solisty baletu Národního divadla v Praze

Sledujte nase internetove stranky, kde vas budeme pravidelne informovat o nejblizsich akcich.

Prazdniny v letošním roce jsou v těchto terminech:

Podzimni prazdniny – utery 29.10. a streda 30.10.

Vanocni prazdniny – 16.12. – 5.1.2014

Jarni prazdniny – 24.2.2014 – 2.3.2014

Velikonocni prazdniny – 17.4. – 21.4.2014

Statni svatek – čtvrtek 1. a 8.5.2014

 

Balet v Australii

National Capitol Ballet school

National Capitol Ballet school.

Ve dnech 10. – 11.7. a 18. – 19.7. 2013 jsem mela moznost zucastnit se tanecnich kurzu na dvou baletnich skolach v australskem hlavnim meste Canberra. Jsem rada, ze jsem mohla porovnat vyuku v nasi baletni skole se svetovymi trendy a nacerpat inspiraci, ktera se promitne do nasi nove baletni sezony.

 

 

 

Austrálie 1National Capitol Ballet Shool ma uctyhodnou tradici, existuje jiz ctyricet let. Mlada reditelka Zara ji vede uplynule tri roky a skola cita okolo ctyr set studentu, z toho 28 chlapcu. Je to velka, mozna svym poctem zaku nejvetsi skola ve meste. V objektu jsou dva mensi baletni saly, na kterych se soucasne zkousi. Administrativu vede matka reditelky Zary Jenny a sestra Zary je jednim z lektoru skoly. Vyucuji podle tanecni metodiky RAD. Vysledkem tohoto treninku je pomerne vysoka baletni uroven studentu. Baletni strevice obouvaji pomerne pozde a technicka priprava na spicky je velmi narocna a dlouhodoba vcetne zvlastni cvicne obuvi.

Austrálie 2Videla jsem zkousku na predstaveni Popelka a studium prekvapiveho pojeti Labutiho jezera bez spicek, bosy. Premieru planuji az v listopadu, pricemz jiz nyni intenzivne zkouseji. Zaci mezi 13ti az 18ti lety maji dobrou koordinaci, rotaci i skoky. Dalsi me setkani s baletem se uskutecnilo v baletnim sale skoly s nazvem Canberra Festival Ballet school. Zucastnila jsem se seminare Cecchetti Winter School. Skola sidli v radovem domku naproti jezeru, kde se v prizemi nachazi sal se zrcadly. Deti prijizdely na zkousku jiz oblecene v dresu a mely bezvadne upravene vlasy – drdoly. Baletni dresy ruznych rocniku jsou barevne odlisene – dres v pastelove barve, puncochace, piskoty – bez sukynek, aby byla lepe videt silueta tela a pripadne chyby.

Ausrálie 3Prvni lekci pro nejmensi baletky 4 – 6 let vedla mlada lektorka Dorothy, ktera je primo zakyni Cheryl, zakladatelky skoly. Cheryl zpracovala podrobne vyuku tak, aby i ty nejmensi deti zvladaly vytoceni nohou (I. a V.pos.) a zaroven predala tuto zkusenost dal a vychovala dalsi generaci ucitelu, coz je obdivuhodne. Dalsi lekce pro zakyne mezi 9 – 12 lety velda Miss Kay, ktera ma bohatou pedagogickou praxi a balet vyucuje jiz bezmala pul stoleti. V kurzu s nazvem Strech and Limber celou hodinu provadely system narocnych protahovacich cviku, ktere zdokonaluji jejich spagaty/ecarte a provazy. (Prave nastupujici reditelka do vedeni skoly Lisa mi dala moznost s divkami na konci lekce pracovat. Zvolila jsem nektere cviky, ktere maji moji studenti radi, takze vim, ze cviceni “lachtan” (- seal) znaji deti i v Australii:-)

Ausrálie 4Male baletky propinaji narty az do konecku prstu, maji protazena kolena a vysoky rozsah v kycelnich kloubech. Neni proto prekvapenim, ze diky profesionalnimu pristupu lektoru bylo nekolik divek prijato pro studium baletu na konzervator v Melbourne. V teto baletni skole divky procvicuji trenink u tyce a na volnosti v 10ti tydennich cyklech. Tanecni trenink je zadan, devcata si cviky pamatuji a dale je zdokonaluji, aby je za tri mesice predvedly pred rodici a slozily zkousky do dalsiho semestru. Krome tohoto programu studuji predstaveni jako napr. Louskacek, Giselle ci tanecni show Singing in the rain a venuji se i modernimu tanci a stepu. Je zrejme, ze studium v takove baletni skole predpoklada, ze zaci trenuji az 4 x tydne – velmi casto tanci o vikendech v puldennich blocich. Divky se baletu venuji intenzivne a jejich pohybove dovednosti jsou na vysoke urovni, coz je pripad National Capitol Ballet School i Canberra Festival Ballet School. Chtela bych podekovat svym australskym kolegum za moznost podelit se o pedagogicke zkusenosti i za motivaci do dalsi me prace s detmi. Zaujeti pro baletni vzdelani deti je vsude na svete stejne, protoze vsichni pedagogove maji stejny cil – naucit deti milovat tanec.

Ausrálie 5